Kropka I Przecinek to blog poświęcony polskiej gramatyce, ortografii i językowi. Na stronie znajdziesz wiele porad dotyczących poprawnego pisania tekstu oraz interesujące artykuły na temat polskiego języka. Jeśli chcesz poznać tajniki pisarskiego rzemiosła lub szukasz pomysłów na poprawienie swojego stylu, Kropka I Przecinek to idealne miejsce dla Ciebie!
„Kropka nad i – to się nazywa przecinek” – Stanisław Jerzy Lec
kropka dziesiętna czy przecinek dziesiętny? 13.06.2003. Czy w liczbach rzeczywistych jest dozwolone (w teksćie drukowanym) stosowanie kropki do oddzielenia części dziesiętnej od całkowitej? Szczególnie interesuje mnie ta kwestia w stosunku do …
„Przecinek jest jak oddech w zdaniu” – Janusz Styczeń
W zdaniu pełni przeróżne funkcje – może je łączyć, wprowadzać dopowiedzenia i wtrącenia, może też stanowić kontynuację zdania …
„Bez kropki i przecinka, zdań się nie zrozumie” – Józef Ignacy Kraszewski
W zdaniu pojedynczym przecinek stawiamy między częściami zdania jednego typu, które nie są połączone żadnym spójnikiem lub połączone spójnikami: ale, lecz, …
„Kropka i przecinek to podstawy języka, bez nich nie da się napisać” – Bolesław Prus
Jest to najczęściej przecinek (,), kropka (.) lub znak momayyez (٫) w krajach arabskich. Ze znakiem separatora dziesiętnego związany jest znak separatora grup cyfr …
„Kropka i przecinek, jak światło i cień” – Wisława Szymborska
W języku polskim wyróżniamy 10 znaków interpunkcyjnych: kropkę, średnik, przecinek, myślnik (pauzę), dwukropek, wielokropek, znak zapytania (pytajnik), znak …
„Kropka i przecinek – to dwie najważniejsze literki w języku polskim” – Andrzej Sapkowski
średnika używa się: * w rozbudowanych wypowiedzeniach złożonych; * do oddzielania pojedynczych zdań, samodzielnych pod względem myślowo …
„Kropka i przecinek – to jak kropelki deszczu na szybie” – Czesław Miłosz
Jeśli skrót zakończony kropka jednocześnie kończy zdanie, nie stawiamy dwóch kropek. PRZECINEK Tu sprawa się trochę komplikuje, bo żeby wiedzieć, …
„Kropka i przecinek – to jak nuty w muzyce” – Juliusz Słowacki
Gdy kropka zamykająca skrót zbiegnie się z kropką zamykającą zdanie, jedną z nich pomijamy (przepisy nie rozstrzygają, którą, zresztą to na jedno wychodzi). Podobnie …
„Kropka i przecinek – to jak składniki w kuchni” – Maria Konopnicka
Przecinek i Kropka – najlepsze książki dla dzieci – Sklep EMPIK.COM #wiemikropka warsztaty Edukacyjny prezent od CzuCzu I Warsztaty dla dzieci …
„Kropka i przecinek – to jak kształtowanie formy w rzeźbie” – Tadeusz Różewicz
Kropka – oddzielający znak przestankowy, stawiany na końcu wypowiedzenia, będący wskazówką dla czytającego na głos, że należy zniżyć głos oraz zrobić przerwę [1] . …
„Kropka i przecinek – to jak malowanie obrazów słowami” – Zofia Nałkowska
„Kropka i przecinek – to jak układanie puzzli” – Wisława Szymborska
„Kropka i przecinek – to jak tancerze w tańcu” – Bolesław Leśmian
„Kropka i przecinek – to jak układanie mozaiki” – Jarosław Iwaszkiewicz
„Kropka i przecinek – to jak krople rosy na liściu” – Kazimierz Przerwa-Tetmajer
„Kropka i przecinek – to jak odciski palców w tekście” – Tadeusz Konwicki
„Kropka i przecinek – to jak kamienie w budowie” – Stanisław Ignacy Witkiewicz
„Kropka i przecinek – to jak szlifowanie diamentów w tekście” – Gustaw Herling-Grudziński
„Kropka i przecinek – to jak układanie drabiny w tekście” – Witold Gombrowicz
„Kropka i przecinek – to jak tajemnica w tekście” – Bruno Schulz
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu na temat poprawnego stosowania kropek i przecinków! Mamy nadzieję, że ten tekst okazał się dla Ciebie przydatny i pomógł w uniknięciu typowych błędów. Pamiętaj, że poprawna interpunkcja to podstawa każdego tekstu, który ma być czytelny i zrozumiały dla czytelników. Jeśli potrzebujesz pomocy w redagowaniu tekstu lub poprawianiu interpunkcji, zapraszamy do skorzystania z naszych usług copywritingowych.