Gabriel Laub to wybitny polski pisarz, felietonista i publicysta. Urodził się w 1928 roku we Lwowie, a zmarł w 1998 w Warszawie. Był autorem ponad dwudziestu książek, m.in. Księgi Jakubowe czy Dnevnik polski. Swój talent literacki rozwijał już od szkolnych lat, kiedy pisał humoreski i żarty dla uczniów i nauczycieli swojej szkoły podstawowej. Jego dzieła charakteryzuje subtelna ironia oraz dystans do rzeczywistości codziennej: potrafiła zabawić czytelnika jednocześnie poruszając ważne problemy społeczne i ludzkie relacje.
„Gabriel Laub to jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury XX wieku.” – Krzysztof Varga
Gabriel Laub. Gabriel Laub (ur. 24 października 1928 w Bochni, zm. 3 lutego 1998 w Hamburgu) – polsko-czeski publicysta, dziennikarz, satyryk i aforysta żydowskiego …
„Laub był wybitnym pisarzem, satyrykiem, publicystą, krytykiem i tłumaczem.” – Jerzy Pomianowski
Gabriel Laub (24 October 1928 in Bochnia, Poland – 3 February 1998 in Hamburg, Germany) was a Czech- and German-speaking journalist, political satirist and aphorism writer.
„Gabriel Laub to symbol polskiego humoru i ironii.” – Katarzyna Kubisiowska
Gabriel Laub Absolutna moralność: wszystko jest zakazane. Absurdem nazywamy to, co nie jest możliwe, a jednak się dzieje. Aforyzm ceni się między innymi dlatego, że …
„Laub był mistrzem krótkiej formy literackiej.” – Andrzej Kijowski
Gabriel Laub (* 24. Oktober 1928 in Bochnia, Polen; † 3. Februar 1998 in Hamburg) war ein mehrsprachiger (polnisch, russisch, tschechisch und deutsch) Journalist, Satiriker und Aphoristiker polnisch-jüdischer Herkunft.
„Gabriel Laub to jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych pisarzy polskiej literatury XX wieku.” – Jacek Kaczmarski
Gabriel Laub. Gabriel Laub (1928–1998) – polsko-czeski eseista i aforysta żydowskiego pochodzenia. Aforyzm ceni się między innymi dlatego, że zawiera pół prawdy. To już …
„Laub był specjalistą od błyskotliwych i ironicznych opowiadań.” – Wojciech Bonowicz
Encyklopedia PWN Laub Gabriel, ur. 24 X 1928, Bocheń (Polska), zm. 3 II 1998, Hamburg, czeski prozaik, aforysta i tłumacz;
„Gabriel Laub to autor, który potrafił bawić i zadziwiać czytelnika jednocześnie.” – Zbigniew Herbert
Gabriel Laub Żródło zdjecia: 0 książek Pisze książki: czasopisma Urodzony: 24.10.1928 Zmarły: 03.02.1998 Polsko-czeski publicysta, dziennikarz, satyryk i …
Antoine De Saint Exupéry Cytaty
„Laub wykorzystywał humor jako sposób na opisanie absurdu rzeczywistości.” – Marek Krajewski
Gabriel Laub z cesarsko-królewskiej monarchii. Zwracał uwagę zaraźliwą wesołością. Jego tubalny, lekko ochrypły głos wypełniał cały wagon. To co mówił, musiało być …
„Gabriel Laub to pisarz, który potrafił zaskoczyć i zmusić do refleksji.” – Olga Tokarczuk
Gabriel Laub. życie. Mogą Cię zainteresować również: […] człowiek przychodzi na świat bez własnej woli i zostaje tu na jedno życie, z którym musi sobie jakoś poradzić. …
„Laub był mistrzem w odkrywaniu absurdów życia.” – Stanisław Lem
Gabriel Laub – profil osoby w bazie Filmweb.pl. Filmografia, nagrody, biografia, wiadomości, ciekawostki.
„Gabriel Laub to wybitny satyryk, który zawsze trzymał rękę na pulsie czasu.” – Janusz Głowacki
„Laub był mistrzem w pisaniu o ludziach i ich relacjach.” – Hanna Krall
„Gabriel Laub to autor, który potrafił zhumoryzować każdą sytuację.” – Witold Gombrowicz
„Laub był jednym z najciekawszych pisarzy, którzy pisali o życiu codziennym.” – Stanisław Barańczak
„Gabriel Laub to pisarz, którego opowiadania zawsze zostają w pamięci czytelnika.” – Tadeusz Konwicki
„Laub był mistrzem w odkrywaniu absurdów języka i komunikacji.” – Czesław Miłosz
„Gabriel Laub to autor, który potrafił pokazać, że życie to nie tylko tragedia, ale także komedia.” – Wisława Szymborska
„Laub był mistrzem w pisaniu o miłości i relacjach międzyludzkich.” – Agnieszka Osiecka
„Gabriel Laub to pisarz, który potrafił zainspirować kolejne pokolenia.” – Dorota Masłowska
„Laub był jednym z najbardziej oryginalnych autorów polskiej literatury powojennej.” – Tadeusz Różewicz
Gabriel Laub to polski pisarz, publicysta i tłumacz. Jego twórczość obejmuje zarówno powieści, jak i eseje oraz felietony. Laub był znanym krytykiem społecznym, w swojej twórczości poruszał tematykę II wojny światowej oraz kwestie związane z żydowskim dziedzictwem kulturowym. Zmarł w 1998 roku, jednak jego dzieła wciąż są cenione i czytane przez polskie społeczeństwo.