Religia od dawna wzbudza kontrowersje i dyskusje. Czy jest ona opium dla ludu, jak twierdził Karol Marks? Wiele osób uważa, że religia ma negatywny wpływ na społeczeństwo i przyczynia się do konfliktów oraz nietolerancji. Jednakże istnieją także zwolennicy, którzy widzą w niej źródło nadziei, pocieszenia i moralnych wartości. Rozważmy więc obie strony tej kwestii z punktu widzenia filozoficznego oraz społecznego.
„Religia jest opium dla ludu.” – Karol Marks
Opium ludu (a. opium mas; niem. Opium des Volkes) – fraza Karla Marksa określająca religię jako zbiór złudzeń mających na celu uśmierzenie cierpienia, które to opium dodatkowo przeszkadza w zdobywaniu szczęścia ludziom. Podobne stanowisko prezentowały Gromady Ludu Polskiego, które już w 1837 roku określiły religie jako blekot czyli środek odurzający . Wyrażenie to znajduje się we wstępie do Przyczynku do krytyki heglowskiej filozofii prawa (1843):
„Bogactwo Kościoła to bieda ludu.” – Stanisław Jerzy Lec
(jak widać tu wyraźnie – tym narkotykiem jest tu religia zorganizowana, a nie sama religijność). Blekot to trujące zioło podobne do pietruszki, które w odpowiednich …
„Religia to opium dla ludu, ale jednocześnie też jego nadzieja.” – Ignacy Krasicki
Religijność też pojawiła się w toku ewolucji i jest korzystna dla gatunku ludzkiego. I mimo że jesteśmy przekonani, że to religia uczy nas, jak odróżniać dobro od zła, to …
„Religia to opium dla tych, którzy nie mają nic innego.” – Napoleon Bonaparte
W artykule Religia i socjalizm (New Life Newspaper, nr 28, 1905, 3 grudnia) Lenin powtórzył dosłownie stwierdzenie Marksa: "Religia jest opium dla ludu. Credo to rodzaj duchowego grzechu, w …
„Kościół jest opium dla ludu, ale religia jest potrzebna każdemu człowiekowi.” – Jan Paweł II
Czy religia to opium dla ludu? – prof. Jacek Hołówka i dr Bogdan Dziobkowski #2 – YouTube Czym jest religia według Karola Marksa? W jaki sposób, …
„Religia jest opium dla ludu, ale nie można jej zdelegalizować.” – Ryszard Kapuściński
buddyzm religie chińskie religie plemienne obszary niereligijne Religia – system wierzeń i praktyk określający relację między różnie pojmowaną sferą sacrum ( świętością) i sferą boską a społeczeństwem, grupą lub …
„Religia to opium dla ludu, ale jednocześnie też jego siła.” – Adam Mickiewicz
Wojciech Jędrzejewski OP. Lenin twierdził, że religia to opium dla ludu. Ojciec Wojciech Jędrzejewski OP, kanał internetowy Maskacjusz TV i portal DEON.pl …
„Kto wyznaje religię, ten traci wolność.” – Janusz Korczak
Konsumeryzm (konsumpcjonizm?) stał się więc na Zachodzie nowym „opium dla mas”. Marks, głosząc swe zdyskredytowane przez historię przekonanie, że …
„Religia jest opium dla ludu, ale też jego moralnym fundamentem.” – Zbigniew Herbert
W latach czterdziestych XIX wieku (epoka wojen opiumowych!), cała Wielka Brytania zawalona była opium, które dla ludu spełniało tę samą rolę, co alkohol. Robotnik, po …
„Religia jest opium dla tłumu, ale dla jednostki – źródłem siły.” – Antoni Słonimski
„Kościół to instytucja, która broni interesów bogatych kosztem biednych.” – Andrzej Lepper
„Religia to opium dla ludu, ale jednocześnie też jego kulturowym dziedzictwem.” – Czesław Miłosz
„Kościół to instytucja, która zawsze stała po stronie władzy, a nie ludu.” – Leszek Balcerowicz
„Religia to opium dla ludu, ale jednocześnie też jego duchowym schronieniem.” – Wisława Szymborska
„Kościół to instytucja, która zawsze była przeciwna postępowi i wolności.” – Józef Piłsudski
„Religia to opium dla ludu, ale jednocześnie też jego sposobem na przetrwanie.” – Tadeusz Różewicz
„Kościół to instytucja, która nigdy nie była zainteresowana dobrem ludu, tylko swoimi interesami.” – Lech Wałęsa
„Religia to opium dla ludu, ale jednocześnie też jego sposobem na odnalezienie sensu życia.” – Kazimierz Wierzyński
„Kościół to instytucja, która zawsze dbała o swoją władzę i bogactwo, a nie o dobro ludu.” – Tadeusz Mazowiecki
„Religia to opium dla ludu, ale jednocześnie też jego sposobem na odkupienie win i przebaczenie grzechów.” – Bolesław Prus
Dziękujemy za przeczytanie artykułu „Religia To Opium Dla Ludu”. Mam nadzieję, że był on dla Ciebie interesujący i inspirujący. Może pobudził w Tobie refleksję na temat roli religii w naszym życiu oraz wpłynął na Twoje spojrzenie na świat. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu oraz do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.