Szukacie inspiracji lub po prostu chcecie przypomnieć sobie kultowe cytaty z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza? Świetnie trafiliście! Poczytajcie nasz wpis o najpiękniejszych fragmentach epopei narodowej, które są warte zapamiętania. Odkryjcie znaczenie słynnych zwrotów i cieszcie się pięknem języka polskiego.
„Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił.” – Adam Mickiewicz
Tadeusz z Telimeną, całkiem zapomniani, Pamiętali o sobie. – Rada była pani, Że jej dowcip tak bardzo Tadeusza bawił; Młodzieniec jej nawzajem komplementy prawił. Telimena mówiła coraz wolniéj, ciszéj, I Tadeusz udawał, że jej nie dosłyszy W tłumie …
„Kto umie kochać i cierpieć, Ten nie musi zawsze mieć szczęście.” – Adam Mickiewicz
Pan Tadeusz – cytaty. Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie; Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie. Widzę i …
„Szczęśliwy kraj, gdzie poeci są ludźmi!” – Adam Mickiewicz
Romantyzm Pan Tadeusz – opracowanie Pan Tadeusz – najważniejsze cytaty Autor Adam Mickiewicz Autorem opracowania jest: Mateusz Konkiel. „Puścić w …
„Bo to jest polskie, piękne i słuszne, by w każdym domu Polaków było mównic i kaznodziei.” – Adam Mickiewicz
Przygotowałam dla Was duża kolekcję najlepszych cytatów z Pana Tadeusza. Poniżej znajdziecie najlepsze sentencje, które są czasami pozytywne a czasami smutne. …
„Jedni w swych domach pod drzwiami mają napis: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! A drudzy: Niech żyje Napoleon!” – Adam Mickiewicz
O Panu Tadeuszu . Jej wdziękami oczy paście. Ile wiosen ma? – Czternaście! A już tyle ma pomysłów: Tylko bierz ją i uzmysłów. (Chyba, żeś dla Sprawy poległ)… Więc z …
„Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.” – Adam Mickiewicz
Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie – poemat epicki Adama Mickiewicza wydany w dwóch tomach w 1834 w Paryżu przez Aleksandra Jełowickiego. Ta epopeja …
„Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.” – Adam Mickiewicz
„Pan Tadeusz” opowiada historię dwóch szlacheckich rodzin, Sopliców i Horeszków, oraz ich sporu, który osadzony jest w realiach rozbiorowej Polski. To nie tylko …
„Uczta u księdza Robaka była tak staranna, żeby się z głodu nie umarło, lecz nie tak wykwintna, żeby się zbytnio rozpuścić.” – Adam Mickiewicz
Najważniejsze cytaty w „Panu Tadeuszu”. Autor: Karolina Marlęga Serwis chroniony prawem autorskim. „Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie; Ile cię trzeba cenić, …
„Słowo się rzekło, kobyła u płotu.” – Adam Mickiewicz
Tadeusz z Telimeną, całkiem zapomniani, Pamiętali o sobie. – Rada była pani, Że jej dowcip tak bardzo Tadeusza bawił; Młodzieniec jej nawzajem komplementy prawił. …
„Miejmy nadzieję, że wkrótce Polacy nauczą się, że wolność jest tylko tam, gdzie jest równość, a równość tylko tam, gdzie jest sprawiedliwość.” – Adam Mickiewicz
Wybrane cytaty z Pana Tadeusza. „Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie …
„Czyściej w gęstwie, niż w lesie sosnowym, w polskim narodzie widać zasadzki i zawiść.” – Adam Mickiewicz
„Zdrowie na ustach, a śmierć za progiem.” – Adam Mickiewicz
„Ziemio! na tej ziemi żyć jak na wygnaniu, Gdzie wciąż się czuje z sobą w niezgłębionej mgle, Gdzie wciąż się słyszy szum, gdzie wciąż się widać błysk, Gdzie wciąż się snuje sen, ale nie zawsze sen złoty.” – Adam Mickiewicz
„Wszystko, co dobre, w końcu się kończy.” – Adam Mickiewicz
„Każdej miłości początek jest słodki, lecz końcowe męczarnie gorzkie.” – Adam Mickiewicz
„Nie wierz miłości, gdyż jest to tylko chwila, w której serce mówi, co usta milczą.” – Adam Mickiewicz
„Człowiek jest jak drzewo, musi mieć korzenie, żeby sięgać wysoko.” – Adam Mickiewicz
„Chwała bohaterom! Chwała dzielności! Chwała wszystkim, którzy umieli kochać i umieli cierpieć!” – Adam Mickiewicz
„Każda miłość jest piękna, ale nie każda się spełnia.” – Adam Mickiewicz
„Kto szuka prawdy, musi być gotów na cierpienie.” – Adam Mickiewicz
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu „Pan Tadeusz Cytaty”. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się z Wami naszymi ulubionymi cytatami z tej klasycznej polskiej powieści. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do przeczytania lub ponownego przeczytania tego arcydzieła literatury. Zachęcamy również do podzielenia się swoimi ulubionymi cytatami z „Pan Tadeusz” w komentarzach. Dziękujemy jeszcze raz i do zobaczenia w kolejnym artykule!