1. Ale może raczej należałoby powiedzieć, że naczelną, podstawową męką jest nie co innego, tylko cierpienie, zrodzone z ograniczenia drugim człowiekiem, z tego, że się dusimy i dławimy w ciasnym, wąskim, sztywnym wyobrażeniu o nas drugiego człowieka.
2. فيتولد غومبروفيتش/ Witold Gombrowicz
Thank you for watching!
If you liked the video - share it with your friends:
3. SlidePlayer


4. Włoski Klucz


5. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click „Accept” below then you are consenting to this.
6. A przed człowiekiem schronić się można tylko w objęcia innego człowieka.
7. Cytaty.info


8. Książki moje nie mają wam powiedzieć: bądź, kim jesteś, ale – udajesz, że jesteś, kim jesteś.
9. Bohaterami utworu są uczniowie gimnazjum oraz trzydziestoletni Józio, człowiek dorosły, aczkolwiek dzieckiem podszyty.
10. March 12, 2015 · „Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba.
11. Nie, nie żegnam się z wami, obce i nieznane facjaty obcych, nie znanych facetów, którzy mnie czytać będziecie, witam was, witam wdzięczne wiązanki części ciała.
12. WielkieSlowa.pl


13. Demotywatory.pl


14. Cytaty.info


15. Głos Kultury


16. Nie, nie żegnam się z wami, obce i nieznane facjaty obcych, nie znanych facetów, którzy mnie czytać będziecie, witam was, witam wdzięczne wiązanki części ciała, teraz niech się zacznie dopiero – przybądźcie i przystąpcie do mnie, rozpocznijcie.
17. DocPlayer.pl


18. Ferdydurke Rozdział IV: Przedmowa do Filidora dzieckiem podszytego 66 To, co napisałeś, dyktuje ci sens dalszy, dzieło rodzi się nie z ciebie, chciałeś napisać to, a napisało ci się coś zupełnie odmiennego.
19. Polish culture


20. Moje podróże literackie


21. Jako dramaturg, nowelista czy też powieściopisarz okres twórczy spędził głównie na emigracji w Argentynie i Francji.
22. Życie weWNĘTRZNE


23. Laboratorium WIĘZI


24. Cytaty.info


25. Tak kończy się „Ferdydurke”, najsłynniejsza chyba i najczęściej tłumaczona powieść Witolda Gombrowicza’ ple, ple, ple.
26. Główny bohater powieści Gombrowicza „Ferdydurke” jest w szkole świadkiem pojedynku między dwoma uczniami – Miętusem i Syfonem.
27. Gdyż nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę, a przed człowiekiem schronić się można jedynie w objęcia innego człowieka.
28. „Ferdydurke” została wydana w 1937 roku, jako odpowiedź tej krytyce, która po opublikowaniu debiutu „Pamiętnika z okresu dojrzewania”, nazwała Gombowicza niedojrzałym.
29. 30 Door Key) – polsko-francusko-brytyjski film surrealistyczny z 1991 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, będący adaptacją powieści Ferdydurke Witolda Gombrowicza.
30. DocPlayer.pl


31. Bookbook.pl


32. Almanach Miłosny


33. Mojeksiążki


34. Cytaty.info


35. Belferka w sieci


36. Otóż budzi się on któregoś dnia ze snu, lub też wydaje mu się, że się obudził, a w istocie zdarzenia rozgrywają się we śnie.
37. Cytaty.info


38. Pierwotnie utwór miał być polemiczną odpowiedzią na głosy krytyki, z jakimi spotkał się debiutancki zbiór opowiadań Gombrowicza Pamiętnik z okresu dojrzewania.
39. Jeśli chcesz, przejdź do strony głównej, aby przeczytać myśli, wiersze i opowiadania autorów strony Cytaty.
40. Lubimy Czytać


41. 30 Door Key) – polsko-francusko-brytyjski film z 1991 w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, zrealizowany na podstawie powieści Ferdydurke (1937) Witolda Gombrowicza Opis fabuły.
42. Zapytaj – Onet


43. Belferka w sieci


44. Motywy literackie w „Ferdydurke” O Gombrowiczu powiedzieli Kalendarium życia i twórczości Witolda Gombrowicza – powieściopisarza, dramaturga i eseisty Ekranizacje „Ferdydurke” Plan losów Józia Twórczość Witolda Gombrowicza Najważniejsze cytaty z „Ferdydurke” 2004 rok rokiem Gombrowicza Cytaty z Gombrowicza Bibliografia.