Cenimy sensowne wypowiedzi, chwytliwe memy i dowcipne cytaty bardziej niż ktokolwiek inny. Ta strona internetowa zawiera naszą unikalną kolekcję inteligentnych fraz i przemyśleń z ponad 500 różnych źródeł, zarówno w formacie tekstowym, jak i na zdjęciach lub filmach.

Przechodniu Powiedz Sparcie

1. W 480 roku przed naszą erą licząca 7 tysięcy żołnierzy armia grecka stawiła w przesmyku Termopile czoła 100-tysięcznej armii perskiej pod.
2. Wrzesień 1939 2/19 – A więc wojna
Thank you for watching!
3. Bitwa w wąwozie Termopilskim, gdzie trzystu Spartan pod dowództwem króla Leonidasa stawiło czoła kilkuset tysiącom wojowników perskiego władcy Kserksesa, to symbol heroizmu i oporu stawianego nawet w sytuacji beznadziejnej.
4. Pracownia alchemiczna
q4
5. Giżyckie Centrum Kultury – Giżycko
q5
6. Biuro Podróży AVITUR Lublin
q6
7. Muzem pocztówek – WordPress.com
q7
8. Polska zwiedza
q8
9. Demotywatory
q9
10. Ten Piękny Świat
q10
11. SlidePlayer
q11
12. „Wszystko w tej kulturze nakierowane było na budowanie żelaznego charakteru i wewnętrznej siły, od sposobu.
13. MY-Kształciuchy
q13
14. PamietajSkadJestes.pl
q14
15. Demotywatory
q15
16. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.
17. MK Tour Magdalena Kowalska : Oferta na pobyty indywidualne
q17
18. Nasz Cały Świat
q18
19. Polska zwiedza
q19
20. Biuro Podróży Agave
q20
21. Fotoblog klio56 – Flog.pl
q21
22. Weekend Gazeta.pl
q22
23. 200 tysięcy artykułów, haseł, ilustracji, kalendariów, tabel ze stale aktualizowanej bazy encyklopedycznej Wydawnictwa Naukowego PWN – to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy.
24. W miejscu śmierci jego i jego oddziałów postawiono obelisk w kształcie lwa (tropaion) z wyrytym epigramatem autorstwa Symonidesa: Przechodniu, powiedz Sparcie, że ….
25. Katarzyna Maciejewska
q25
26. Przechodniu, powiedz Sparcie… Aż chciałoby się dodać: patrz pod nogi.
27. 2011 · Kampania wrześniowa 1939, nazywana obecnie wojną obronną 1939, to jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów w historii polskiego oręża.
28. Przechodniu, powiedz Sparcie, że leżymy tutaj posł Forum Loośne Gatki.
29. Przechodniu powiedz Polsce,żeśmy polegli wierni w jej służbie-napis na cmentarzy polskim na Monte Cassino.
30. Zamyslenie.pl
q30
31. Θερμοπύλαι, thermos – gorący, pylai – wrota) – zwężenie równiny nadmorskiej, wąskie przejście (potocznie przesmyk) między górami a morzem w pobliżu miasta Lamia w Grecji, między Zatoką Maliakos a górą Oiti, prowadzące z Tesalii do Grecji Środkowej.
32. Aforyzm autora Simonides z Keos (Symonides) o treści: Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny, Prawom jej do ostatniej posłuszni godziny.
33. Mrucznik Role Play
q33
34. Co przyniesie ci jutro, Nie obliczaj, jak długo będzie trwać czyjeś szczęście: Los odmieni się, zanim lotna mucha w powietrzu Zdążą przemknąć przed tobą.
35. Goodgame-goodgame
q35
36. Antyczna Hellada
q36
37. Analogowi Ortodoksi
q37
38. Napisz, do jakiego zdarzenia odnoszą się słowa ” Przechodniu, idź powiedz Sparcie, żeśmy tu wszyscy polegli posłuszni jej prawom” help.
39. Przechodniu, idź i powiedz Sparcie… (zasoby multimedialne) Zobacz scenariusz Ten zasób jest częścią zestawu.
40. Nasz Cały Świat
q40
41. Powyższe słowa: „Powiedz, przechodniu Sparcie, że widziałeś tu nas poległych w imię posłuszeństwa świętym prawom ojczyzny” nawiązuje do bitwy, która rozegrała się w ….
42. Jednak, w celu poprawy funkcjonalności, wykorzystywane są tu pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka.
43. Polska zwiedza
q43
Rate article
Comments: 2
 1. dim

  Niemniej na oryginalnym napisie, tym w Termopilach, o godzinach, minutach, sekundach… nie ma ani słowa.

  „Tu leżymy, wierni jej prawom”.

  Odpowiedz
 2. dim /Ateny

  Kolejna sprawa, a gdzie Autor zgubił 700 Thespiotes ? Walczyli u boku Spartan.
  I kolejna – co to za bzdura, że ich walka była beznadziejna ? Dali reszcie Greków więcej czasu. W szczególności, zrehabilitowali się (w tym król Leonidas osobiście) za niechęć Sparty do uczestniczenia we wspólnych siłach obronnych. 300 Spartan była to liczba symbolicznie mała, w porównaniu do możliwości Sparty. Wkrótce potem głównie Spartanie pobili flotę Perską u brzegów Eubei (Evii), masowo uczestniczyli w Bitwie w cieśninie Salaminy, a w bodaj dwa lata potem już Spartanie zupełnie sami roz…tegowali w drobny puch resztę sił Perski w Grecji, na obrzeżach Attyki, nazwy miejscowości nie pamiętam, za to znam ją osobiście. Jadąc tamtędy, z Aten, mijamy coś znacznie ciekawszego, mianowicie zamek – dużą warownię nad przełęczą, powstałą już w roku 1200 p.n.e. Czyli w czasach Ramzesów :) Choć w okresie klasycznym oczywiście nadbudowywaną. Aha… Persów, tych atakujących Leonidasa, zapewne nie było ponad 10.000… Reszta gdzieś tam… na tyłach, na okrętach itd. Czyli w zasadzie ci goście, byle jak odziani, nie mieliby ze Spartanami szans… gdyby nie łucznicy.

  Czego niestety nie rozumie obecna Polska. I prawie nie ma dalekosiężnej artylerii, porównując do (rakietowej) przeciwnika. Umoczycie i przestaniecie istnieć. Znów z własnej, polskiej głupoty, gdyż byłoby Was spoko, spoko stać. Jak tamta RP kołtuno-szlachecka, z XVIII wieku. Pozdrawiam z Aten.

  Odpowiedz

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: