Witaj w świecie polskiego folkloru i mądrości ludowej. Stare powiedzenia, przysłowia i zagadki to dziedzictwo naszych przodków, które nadal stanowi inspirację dla wielu dzisiejszych opowieści. Ich mądrość zawiera wiele uniwersalnych prawd o życiu, od miłości po pracę i wytrwałość. Przygotuj się na fascynującą podróż przez tradycje Polski!
„Nie od razu Kraków zbudowano.” – Jan Kochanowski
25 sierpnia 2022 Stare przysłowia odchodzą w niepamięć, lecz niesłusznie! Wiele powiedzonek staropolskich niesie za sobą prawdziwe życiowe mądrości. Właśnie dlatego w tym artykule przedstawimy ci stare przysłowia, które – naszym zdaniem – …
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni.” – Aleksander Fredro
Stara miłość nie rdzewieje. Stare buty najwygodniejsze. Starego psa nie nauczysz aportować. Starego wróbla na plewy nie złapiesz. Stare psisko dobre, jak leży …
„Gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie.” – Stanisław Jerzy Lec
Życzę miłej zabawy podczas lektury. Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała. Każdy sądzi według siebie. Bóg pomaga temu, który sam rozwiązuje …
„Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.” – Stanisław Jerzy Lec
Strony w kategorii „Polskie przysłowia” Poniżej wyświetlono 200 spośród wszystkich 954 stron tej kategorii. (poprzednia strona) ( następna strona) * Aneks:Przysłowia polskie – …
„Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje.” – Aleksander Fredro
Poznajcie wulgaryzmy staropolskie! ? Królowa polskich wulgaryzmów jest tylko jedna Na początku zaczniemy od zdecydowanie najczęściej …
„Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.” – Adam Mickiewicz
staropolskie. Błędy medyków pokrywa ziemia, astronomów niebo. Błogosławione ręce, kiedy jest ich więcej. Chcesz nie być chora – strzeż się doktora. Cóż ci z roli, kiedy nie orana, cóż ci z żony, …
„Nie wszystko złoto, co się świeci.” – Ignacy Krasicki
Człowiek jest stary, kiedy ma za sobą przyszłość. Człowiek na starość przypomina emerytowanego aktora, który siedzi na widowni i smętnie spogląda jak jego ulubione …
„Cicha woda brzegi rwie.” – Jan Kochanowski
Przysłowia staropolskie – litera J Jaki rozum, taka gwara. Jak ma zaprzęgać, dopiero konia szuka. Jaką miarą mierzymy, taką odbierzemy. Jaka woda, taki młyn, jaki …
„Z kim się zadajesz, takim się stajesz.” – Stanisław Jerzy Lec
Stare powiedzenia mam i babć – czy potrafisz je dokończyć? QUIZ Ewelina Kulasza 2022-05-26 8:08 Skomentuj Kiedyś to było! Nie było internetu, a …
„Kto nie ma w głowie, ten ma w nogach.” – Aleksander Fredro
Mądre cytaty i powiedzenia. Chyba każda osoba zdaje sobie sprawę, że cytaty oraz powiedzenia mogą mieć ukrytą w sobie mądrość. Nie bez powodu różne powiedzenie przetrwały tak wiele lat w niezmienionej …
„Nie mów hop, póki nie przeskoczysz.” – Ignacy Krasicki
„Nie ma róży bez kolców.” – Jan Kochanowski
„Głupi ma zawsze szczęście.” – Aleksander Fredro
„Każdy ma swoją miarę.” – Ignacy Krasicki
„Kto pyta, nie błądzi.” – Adam Mickiewicz
„Kto się czubi, ten się lubi.” – Stanisław Jerzy Lec
„Każdy kij ma dwa końce.” – Jan Kochanowski
„Lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu.” – Aleksander Fredro
„Kto rządzi, ten się nie dowie, kto służy, ten nie zginie.” – Adam Mickiewicz
„Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.” – Stanisław Jerzy Lec
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu o „Starych Powiedzeniach”. Mamy nadzieję, że cieszyłeś/aś się nim i że podobały Ci się nasze ulubione powiedzenia. Zachęcamy do dzielenia się swoimi ulubionymi powiedzeniami w komentarzach i do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie możesz znaleźć więcej ciekawych treści. Do zobaczenia!