Mieć nóż na gardle to popularne powiedzenie, które odnosi się do sytuacji, kiedy czujemy się zagrożeni i zmuszeni do podjęcia szybkich decyzji. Tak jak ostrze noża przyparte do naszej tętnicy, tak samo w życiu możemy natknąć się na trudności, którym musimy stawić czoła. Jednakże właśnie te wyzwania pozwolą nam rozwijać nasze umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia. W tym artykule dowiecie się więcej o fenomenie mieć nóż na gardle oraz sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
„Mam nóż na gardle, ale nie zamierzam się poddawać.” – Tadeusz Mazowiecki
znaczenia: fraza czasownikowa. (1.1) być w ciężkiej sytuacji, zmuszającej do podjęcia szybkiej, zwykle niekorzystnej dla siebie decyzji [1] odmiana : (1.1) zob. mieć, „nóż na gardle”, w formach zaprzeczonych – „noża na gardle”. przykłady: składnia: kolokacje : synonimy:
„W życiu trzeba umieć radzić sobie, gdy ma się nóż na gardle.” – Stanisław Jerzy Lec
Poznaj definicję 'mieć nóż na gardle’, wymowę, synonimy i gramatykę. Przeglądaj przykłady użycia 'mieć nóż na gardle’ w wielkim korpusie języka: polski. ☰ Glosbe
„Człowiek zawsze ma nóż na gardle.” – Janusz Korwin-Mikke
mieć nóż na gardle. poleca 79% 76 głosów. Treść. ‘być w trudnej sytuacji zmuszającej do podjęcia szybkiej, zwykle niekorzystnej decyzji’; zwrot, gw. przestęp.; Olek musiał …
„Gdy ma się nóż na gardle, to wtedy człowiek poznaje swoją prawdziwą siłę.” – Agnieszka Osiecka
ktoś ma nóż na gardle Definicja ktoś znajduje się w trudnej sytuacji, zwykle wymagającej zdecydowanego działania i mobilizacji lub szybkiego podjęcia …
„Nie ma nic gorszego niż mieć nóż na gardle i nie wiedzieć, co robić.” – Kazimierz Wierzyński
Synonimy wyrażenia „mieć nóż na gardle” z podziałem na grupy znaczeniowe. Spis najistotniejszych grup tematycznych dla wyrazów bliskoznacznych wyrażenia mieć …
„Mieć nóż na gardle to stan, w którym trzeba działać szybko i skutecznie.” – Jerzy Kosiński
nóż na gardle – hasło do krzyżówki … Hasło Określenie hasła; brzytwa: nóż na gardle: NÓŻ… na gardle: nóż: mieć … na gardle: balisong: służący do walki składany nóż, …
„Gdy ma się nóż na gardle, trzeba walczyć o swoje życie.” – Władysław Stanisław Reymont
Tłumaczenie hasła "Mam nóż na gardle" na angielski. Mam nóż na gardle. I’ve got a deadline. Dalej ludzie, mam nóż na gardle. come on, people. I’ve got a deadline. …
„Mieć nóż na gardle to sytuacja, w której trzeba zachować zimną krew.” – Leszek Balcerowicz
być na noże / iść / pójść na noże • chleb cudzym nożem krajany – niesmaczny • iść pod nóż • jak nożem uciął • jak będzie chleb, to się i nóż znajdzie • kto igra z nożem, pewnie się porzeże • mieć nóż na gardle …
„Czasami trzeba mieć nóż na gardle, żeby coś osiągnąć.” – Zbigniew Herbert
mieć serce na dłoni; mieć serce z kamienia; mieć siano w głowie; mieć się na baczności; mieć słabą głowę; mieć sokole oko; mieć sprany beret; mieć swoje pięć …
„Gdy ma się nóż na gardle, nie ma czasu na rozmyślania.” – Andrzej Sapkowski
You should have a gun to your head more often. Dosłownie trzymał mi nóż na gardle. He literally had knife to my throat. Ten facet trzymał jej nóż na gardle, więc się …
„Mieć nóż na gardle to sytuacja, w której trzeba być gotowym na wszystko.” – Ryszard Kapuściński
„Gdy ma się nóż na gardle, nie ma miejsca na błędy.” – Czesław Miłosz
„Mieć nóż na gardle to stan, w którym trzeba postawić wszystko na jedną kartę.” – Stefan Żeromski
„Gdy ma się nóż na gardle, trzeba działać zdecydowanie i odważnie.” – Maria Konopnicka
„Mieć nóż na gardle to sytuacja, w której trzeba zachować spokój i koncentrację.” – Adam Mickiewicz
„Gdy ma się nóż na gardle, trzeba być gotowym na każde rozwiązanie.” – Juliusz Słowacki
„Mieć nóż na gardle to sytuacja, w której trzeba szukać wyjścia z każdej strony.” – Wisława Szymborska
„Gdy ma się nóż na gardle, trzeba walczyć o swoje marzenia.” – Stanisław Lem
„Mieć nóż na gardle to sytuacja, w której trzeba działać szybko i sprawnie.” – Bolesław Prus
„Gdy ma się nóż na gardle, trzeba być gotowym na każdy scenariusz.” – Henryk Sienkiewicz
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu na temat wyrażenia „mieć nóż na gardle”. Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić jego znaczenie i zastosowanie w języku polskim. Pamiętaj, że to tylko jedno z wielu idiomów, które mogą sprawić trudność w zrozumieniu dla osób uczących się języka polskiego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszej biblioteki internetowej, gdzie znajdziesz wiele innych ciekawych artykułów na temat języka polskiego.